CFR CLUJ s-a calificat ÎN PREMIERĂ în primăvara europeană. CFR a învins Sporting Braga, scor 3-1, în LIGA CAMPIONILOR

Campioana României, CFR Cluj, s-a calificat pentru prima oară în istorie în primăvara europeană, în urma victoriei, scor 3-1 (3-1), din meciul cu echipa portugheză Sporting Braga, contând pentru etapa a cincea a grupei H a Ligii Campionilor.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Rui Pedro, în minutele 7, 15 şi 33, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Alan, în minutul 17.

1-0: Piccolo a pasat în adâncime, Bastos a prelungit balonul şi Rui Pedro, scăpat singur cu portarul Beto, a înscris cu un şut plasat de la 15 metri.

2-0: Sougou a primit o pasă în adâncime pe partea dreaptă, a trecut de doi fundaşi portughezi, i-a pasat lui Rui Pedro şi acesta a plasat balonul cu latul la colţul lung de la 11 metri.

2-1: Rada a trecut pe sub minge la o centrare de pe partea stângă a lui Ruben Micael şi Alan l-a învins pe Felgueiras cu un şut de la nouă metri.

3-1: Sougou a fost lansat în adâncime pe partea dreaptă a întors balonul în centrul careului portughezilor şi Rui Pedro venit în viteză l-a învins pe Beto cu un şut în forţă de la 11 metri.

În minutul 45+1, Douglao l-a lovit cu cotul în faţă pe Rada şi a primit direct cartonaşul roşu de la arbitrul rus Serghei Karasev.

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Rada - G. Mureşan, Luis Alberto - Sougou (Aguirregaray '74), Rui Pedro (Kapetanos '81), Camora - Bastos (Godemeche '83). Antrenor: Paulo Sergio.

Sporting Braga: Beto - Leandro Salino (Helder Barbosa '33), Douglao, Nuno Coelho, Ismaily - Ruben Micael, Custodio, Hugo Viana (Mossoro '68) - Alan, Eder (Ze Luis '57), Ruben Amorim. Antrenor: Jose Peseiro.

Cartonaşe galbene: Rui Pedro '70, Sougou '72, Cadu '84 / Mossoro '88.

Cartonaş roşu: Douglao '45+1.

Arbitri: Serghei Karasev (central) - Nikolai Golubev, Tihon Kalugin (asistenţi) - Aleksei Nikolaev, Maksim Laiuşkin (asistenţi suplimentari) - Anton Averianov (rezervă) - toţi Rusia.

Ultima etapă se va disputa la 5 decembrie şi programează următoarele partide: Manchester United - CFR Cluj şi Sporting Braga - Galatasaray Istanbul.