263 persoane angajate prin intermediul AJOFM Botoșani în perioada ianuarie-februarie 2026

263 persoane angajate prin intermediul AJOFM Botoșani în perioada ianuarie-februarie 2026

În perioada ianuarie-februarie 2026, au fost integrate pe piața muncii datorită măsurilor de stimulare a ocupării forței de muncă implementate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Botoșani un număr total de 263 persoane. 

Din totalul persoanelor ocupate până la data de 28.02.2026, 125 au peste 45 de ani,    34 au vârsta cuprinsă între 35 și 45 de ani, 14 au între 30 și 35 de ani, 25 au între 25 și  30 de ani, iar 65 sunt tineri sub 25 de ani. Din totalul persoanelor ocupate, 90 sunt tineri NEETs.

Numărul femeilor încadrate este de 129, iar al bărbaţilor de 134 ponderea acestora în totalul persoanelor încadrate fiind de 49,05%, respectiv de 50,95 %. 

În funcţie de rezidenţă, 128 persoane angajate în perioada de referinţă provin din mediul urban, iar 135 persoane sunt din mediul rural.  

Nivelul  de  pregătire  al  persoanelor  pentru  care  a  fost identificat un loc de muncă arată că cele mai multe au studii liceale (111), profesionale (51), gimnaziale (51),  superioare (31) iar (9) fiind cu studii postliceale. Din totalul persoanelor încadrate prin intermediul AJOFM Botoșani la data de 28.02.2026,  un număr de 62 persoane fac  parte  din  categoria  celor    greu ocupabile .                                                                    

Precizăm că încadrarea într-o categorie de ocupabilitate se realizează ca urmare a activităţii de profilare a persoanelor înregistrate în evidenţele AJOFM Botoşani. 

În perioada de referință, numărul persoanelor care au beneficiat de asistenţă pentru înregistrarea în evidenţă ca persoane în căutare de loc de muncă, în vederea asigurării protecţiei sociale privind acordarea indemnizaţiei de şomaj sau cuprinderea în măsuri active, a fost de  1229  persoane.

Stirea anterioara

Acțiune în forță a poliției la Ștefănești. Peste 100 de forțe de ordine angrenate

Stirea Urmatoare

Pompierii au acționat, în ultimele ore, pentru stingerea a cinci incendii de vegetație uscată

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.ziarebotosani.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.