Vezi care sunt laureații Festivalului de folclor „Dorule, floare de rouă” ediția a XII–a!

Vezi care sunt laureații Festivalului de folclor „Dorule, floare de rouă” ediția a XII–a!

Casa de Cultură a Sindicatelor „Nicolae Iorga” Botoşani în colaborare cu Inspectoratul Şcolar al Judeţului Botoşani cu sprijinul Primăriei municipiului Botoşani, a desfasurat în perioada 09 – 11 mai 2014, cea de a XII – a ediţie a Festivalului judeţean de folclor „DORULE, FLOARE DE ROUĂ”. Festivalul judeţean de folclor „DORULE, FLOARE DE ROUĂ” face parte din Proiectul cultural „FESTIVALUL LICEENILOR” 2014 finanţat de Primăria Municipiului Botoşani.

Concurenţii, respectiv soliştii vocali, soliştii instrumentişti, şi grupurile vocale, au fost acompaniaţi de Orchestra Populară „Rapsozii Botoşanilor”, dirijor Ciprian Potoroacă, manager Dan Doboşi.

La această ediţie au fost înscrise 14  licee din judeţul Botoşani.

Pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor „Nicolae Iorga” Botoşani au evoluat peste 350 de artişti liceeni la cele 7 secţiuni ale festivalului.

– solişti vocali,

- solişti instrumentişti

- grupuri vocale fete

- grupuri vocale băieţi

- grupuri vocale mixte

- formaţii de jocuri populare băieţi

- formaţii de jocuri populare mixte

Juriul celei de a XII – a ediţie a Festivalului – concurs de interpretare a cântecului şi jocului popular moldovenesc „DORULE, FLOARE DE ROUĂ” a fost alcatuit din:

1.prof. OTILIEA SANDU – Inspector, Inspectoratul Şcolar judeţean Botoşani

2.DAN DOBOŞI – Manager, Orchestra Populara „Rapsozii Botoşanilor”

3.MIHAI SARBU – Manager, Filarmonica Botosani

4.CIPRIAN POTOROACA – Dirijor, Orchestra Populară „Rapsozii Botoşanilor”

5.COSTINEL LEONTE – Maestru Coregraf

Laureatii Festivalului de folclor „Dorule, floare de roua” editia a XII – a, 09 – 11 mai 2014 sunt:

1.Secţiuni solişti vocali

Locul I  - Predica Mari Elena - Colegiul Naţional „A.T. Laurian” Botoşani

Locul II – Dutcovschi Cosmina Ştefana- Colegiul Naţional “Grigore Ghica” Dorohoi

Locul III – Balta Bianca Emanuela - Colegiul Naţional “Grigore Ghica” Dorohoi

Menţiune – Iosub Mădălina – Liceul Teoretic „Nicolae Iorga” Botoşani

Menţiune – Plian Alexandru - Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe”Botosani

2.Secţiuni solişti instrumentişti

Locul I   - Aicoboaie Vlad – Liceul Tehnologic „Ştefan cel Mare şi Sfânt” Vorona - trompeta

Locul III – Guraliuc Bogdan – Liceul Tehnologic „Nicolae Bălcescu” Flămânzi – clarinet

Menţiune – Colac Cosmin – Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani

Locul II nu s-a acordat .

3.Secţiuni grupuri vocale fete

Locul I  -  Liceul Tehnologic “Nicolae Bălcescu” Flămânzi

Locul II – Colegiul Naţional „Grigore Ghica” Dorohoi

Locul II - Colegiul Naţional “A.T. Laurian” Botoşani

Locul III – Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botoşani

Menţiune – Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botoşani

Diploma speciala a juriului – Liceul Teoretic „Stefan D. Luchian” Stefanesti

4.Secţiuni grupuri vocale băieţi

Locul I  - Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botoşani

Locul II – Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botoşani

Locul III – Liceul “Dimitrie Negreanu” Botoşani

Menţiune – Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” Botoşani

5.Secţiuni grupuri vocale mixte

Locul I  - Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botoşani

Locul II – Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” Botoşani

Locul III – Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botoşani

Menţiune – Liceul “Dimitrie Negreanu” Botoşani

6.Secţiuni formaţii de jocuri populare băieţi

Locul I  - Nu s-a acordat.

Locul II – Formatia de jocuri populare baieti “Doruleţ” - Liceul “Dimitrie Negreanu” Botosani

Locul III –  Formaţia de jocuri populare băieţi “Hermes” - Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botoşani

Menţiune – Formaţia de jocuri populare băieţi “Firicelul” - Liceul “Alexandru cel Bun” Botoşani

Premiul special al juriului – Formatia de jocuri populare baieti  - Colegiul National “Mihai Eminescu” Botoşani

7.Secţiuni formaţii de jocuri populare mixte

Locul I  - Formatia de jocuri populare mixte „Stejărelul”-  Colegiul National “Mihai Eminescu” Botosani

Locul I - Formatia de jocuri populare mixte – Liceul Tehnologic „Nicolae Bălcescu” Flămânzi

Locul II – Formatia de jocuri populare mixte “Doruletul” - Liceul “Dimitrie Negreanu” Botosani

Locul III – Formaţia de jocuri populare mixte “Hermes” - Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botoşani

Menţiune – Formatia de jocuri populare mixte “Firicelul” -  Liceul “Alexandru cel Bun” Botosani

Clasamentul pe licee:

Locul I  -  Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” Botoşani

Locul II –  Liceul Tehnologic „Nicolae Bălcescu” Flămânzi

Locul III – Liceul „Dimitrie Negreanu” Botoşani

Menţiune – Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sf. Gheorghe” Botoşani

Menţiune – Colegiul Naţional “Grigore Ghica” Dorohoi

Menţiune – Colegiul Naţional „A.T. Laurian” Botoşani

Stirea anterioara

Mesteci gumă zilnic? Iată ce poţi păţi

Stirea Urmatoare

Doi șoferi au rămas fără permis după ce s-a urcat băuți la volan și au produs un accident în Botoșani

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.ziarebotosani.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.