Instituția Prefectului – județul Botoșani, alături de primăriile din județ în aplicarea OUG 7 și OUG 9
Aproape 400.000 de botoșăneni depind de primăriile de pe întreg teritoriul județului, iar ele trebuie să funcționeze la cel mai înalt nivel. De la 1 iulie, lucrurile se schimbă în administrația publică — termene strânse, structuri reorganizate, obligații noi. În acest context, prefectul județului Botoșani, Raluca Curelariu, a ales să meargă în teritoriu pentru a discuta cu primarii despre modul de aplicare a noilor prevederi.
„Am considerat că nu este suficient să trimitem o circulară. Când apar modificări legislative cu impact direct asupra administrațiilor locale, rolul nostru este să mergem la primării, să explicăm, să clarificăm, să sprijinim. Primarii județului Botoșani trebuie să aibă mintea la comunitățile lor, nu să își bată capul cu subtilitățile legislative", a declarat prefectul județului Botoșani, Raluca Curelariu.
Întâlnirile de lucru au avut loc în perioada 9–11 martie 2026, în Botoșani, Dorohoi și Trușești. La discuții au participat primari și reprezentanți ai aparatului tehnic din toate primăriile județului.
Aparatul de specialitate al Instituției Prefectului a pregătit materiale de lucru detaliate, prezentate în cadrul fiecărei ședințe. Principalele teme abordate au fost reorganizarea aparatului de specialitate al primăriilor până la 1 iulie 2026, reducerea numărului de posturi cu 30% din numărul maxim aprobat, precum și noile competențe ale autorităților locale privind autorizarea jocurilor de noroc.
Primăriile care au nevoie de clarificări suplimentare pot contacta direct aparatul de specialitate al Instituției Prefectului.
Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.
NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.
Site-ul www.ziarebotosani.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.