Trimite stirea ta !
ziarebotosani.ro
ZiareBotosani.ro
ZiareBotosani.ro
Nest Dorohoi
Rezultatele complete despre ce au făcut sportivii români la Jocurile Olimpice de iarnă din Coreea de Sud

Rezultatele complete despre ce au făcut sportivii români la Jocurile Olimpice de iarnă din Coreea de Sud

Adaugat de: Ziare Botosani
Categorie : Sport

Raluca Strămăturaru a reuşit, pe 13 februarie, cea mai bună performanţă a României la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang (Coreea de Sud), locul 7 în proba feminină de sanie.

Totodată, aceasta a fost cea mai bună performanţă românească din ultimii 24 de ani, la Jocurile Olimpice de iarnă. Precedentul cel mai bun rezultat al ţării noastre a fost un loc şase ocupat de Ioan Apostol şi Liviu Cepoi, la sanie-2, în 1994, la JO de la Lillehammer.

Locul 10, la sanie
Şi al doilea rezultat românesc ca valoare la PyeongChang a fost tot la sanie, în proba de ştafetă pe echipe (Raluca Strămăturaru, Valentin Creţu, Cosmin Atodiresei/Ştefan Muşei), locul 10.

A treia performanţă a delegaţiei României la JO 2018 s-a înregistrat la biatlon, unde ştafeta masculină de 4×7,5 km (Cornel Dumitru Puchianu, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Nicolae Remus Faur) a terminat pe locul 14, notează Agerpres.

Rezultatele delegaţiei României la JO 2018:
locul 7 – sanie, simplu feminin: Raluca Strămăturaru
locul 10 – sanie, ştafetă pe echipe: Raluca Strămăturaru, Valentin Creţu, Cosmin Atodiresei/Ştefan Muşei;
locul 14 – biatlon, ştafetă masculină 4×7,5 km: Cornel Dumitru Puchianu, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Nicolae Remus Faur
locul 15 – bob-2 feminin: Maria Adela Constantin şi Andreea Grecu
locul 18 – bob-2 masculin: Mihai Cristian Tentea şi Nicolae Ciprian Daroczi
locul 18 – schi fond, sprint masculin pe echipe: Alin Florin Cioancă, Paul Constantin Pepene
locul 18 – skeleton, feminin: Maria Marinela Mazilu
locul 19 – sanie, dublu masculin: Cosmin Atodiresei, Ştefan Muşei
locul 24 – schi fond, schiatlon, 15 km stil clasic, 15 km stil liber: Paul Constantin Pepene
locul 25 – sărituri cu schiurile, feminin: Daniela Vasilica Haralambie
locul 25 – skeleton, masculin: Dorin Dumitru Velicu
locul 28 – schi alpin, coborâre: Ania Monica Germaine Caill
locul 29 – sanie, simplu masculin: Valentin Creţu
locul 29 – bob-4: Dorin Alexandru Grigore, Florin Cezar Crăciun, Paul Muntean, Levente Bartha
locul 31 – sanie, simplu masculin: Andrei Turea
locul 31 – patinaj viteză, 500 m feminin: Alexandra Ianculescu
locul 32 – schi fond, 50 km, start grupat masculin: Paul Constantin Pepene
locul 36 – schi alpin, slalom super-uriaş: Ania Monica Germaine Caill
locul 37 – schi fond, 15 km, stil liber: Paul Constantin Pepene
locul 37 – biatlon, 20 km: George Răzvan Buta
locul 43 – schi fond, 15 km, stil liber: Alin Florin Cioancă
locul 47 – schi fond, sprint, stil clasic: Alin Florin Cioancă
locul 53 – schi fond, 10 km, stil liber: Timea Lorincz
locul 55 – schi alpin, slalom uriaş: Alexandru George Barbu
locul 55 – biatlon, 20 km: Cornel Dumitru Puchianu
locul 58 – biatlon, 12,5 km urmărire: Cornel Dumitru Puchianu
locul 60 – biatlon, 10 km sprint: Cornel Dumitru Puchianu
locul 61 – schi fond, sprint, stil clasic: Timea Lorincz
locul 68 – biaton, 10 km sprint: Nicolae Remus Faur
locul 69 – biatlon, 20 km: Gheorghe Iulian Pop
locul 74 – biatlon, 20 km: Nicolae Remus Faur
locul 81 – biatlon, sprint 7,5 km: Eva Tofalvi
locul 84 – biatlon, 15 km: Eva Tofalvi
locul 86 – biatlon, 10 km sprint: Gheorghe Iulian Pop
locul 87 – biatlon, 10 km sprint: Marius Petru Ungureanu

ZiareBotosani.ro

Sport: Alte articole din Botosani