Jocurile Olimpice de Iarnă s-au încheiat. Clasamentul final pe medalii

Norvegia a ocupat primul loc în clasamentul final pe medalii la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing, la fel ca şi în urma cu patru ani, la PyeongChang.

Norvegia a obţinut 16 medalii de aur, 8 de argint şi 13 de bronz, faţă de 14-14-11 la JO 2018.

Germania (12-10-5) s-a clasat pe poziţia secundă, la fel ca la Jocurile din Coreea de Sud (14-10-7) din urmă cu patru ani.

În schimb, podiumul a fost completat acum de China (9-4-2), țara-gazdă, în timp ce la ediţia trecută a Jocurilor locul al treilea a fost ocupat de Canada.

Ce rezultate a avut România
Pentru România, locul 9 din proba de ştafetă a concursului de sanie (Raluca Strămăturaru, Valentin Creţu, Marian Gîtlan/Darius Şerban) reprezintă cea mai bună clasare s sportivilor români la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing.

Aceasta este cea mai bună clasare românească la Jocurile de iarnă în secolul XXI, după locul 7 obţinut de Raluca Strămăturaru la sanie (simplu feminin) în 2018, la PyeongChang. În 2014, la Soci, cel mai bun rezultat al României a fost locul 17, la bob-2 feminin (Maria Adela Constantin, Andreea Grecu), în 2010, la Vancouver, biatlonista Eva Tofalvi a obţinut cel mai bun loc, 11, la individual, în 2006, la Torino, Gheorghe Chiper s-a clasat pe poziţia a 14-a la patinaj artistic, iar în 2002, la Salt Lake City, cel mai bun rezultat al delegaţiei României a fost locul 15, la sanie, în proba de dublu (Eugen Radu, Marian Tican).

Pe lângă clasarea ştafetei de sanie, rezultate notabile la Beijing au mai avut Andreea Grecu - locul 12 la monobob, echipajul de bob-4 masculin (Mihai Tentea, Raul Dobre, Ciprian Daroczi, Cristian Radu) - locul 13, precum şi băieţii din proba de dublu la sanie, Marian Gîtlan, Darius Şerban, clasaţi pe locul 14.