FC Botoşani - Steaua 1-2. Aproape un „egal istoric”! Steaua urcă pe primul loc

Steaua nu a riscat foarte mult duminică şi a câştigat la limită cu FC Botoșani, care era neînvinsă până acum în Liga1.

Steaua a câştigat cu 2-1 la Botoşani şi îşi vede de treabă în drumul ei spre titlul cu numărul 25. Polonezul Szukala s-a revanşat după partida mai slabă din Germania şi a marcat primul gol al steliştilor

Deşi este pentru prima dată pe prima scenă a Ligii I, FC Botoşani a reuşit în repriza a doua să creeze panică în defensiva bucureşteană

FC Botoşani este pentru prima oară în istorie în Liga I, iar până la meciul cu roş-albaştrii a adunat o zestre de cincisprezece puncte, deci fanii au putut visa într-o minune.

Botoşănenii s-au luptat doar douăzeci de minute cu Steaua, după care terenul a început să se încline brusc. Iancu loveşte transversala, Stanciu găseşte un culoar, dar şutează slab, iar golul pluteşte în aer! Bourceanu trimite un „covrig” din corner, balonul este mângâiat cu fruntea de Szukala, iar tabela se modifică. 0-1. Trec doar cinci minute, iar roş-albaştrii prezintă definiţia succesului pe bandă rulandă. Pasă, pasă, pasă, Pintilii apare în flancul stâng, îl serveşte pe Piovaccari, care fără emoţii îl învinge pe Curileac. FC Botoșani nu reuşeşte să profite de gafele defensivei bucureştene.

Aproape de un „egal istoric”

În repriza a doua, botoşăneni încă speră: O lovitură liberă executată puternic de Vaşvari, mingea este respinsă de Tătăruşanu, iar Ciprian Dinu reduce din diferenţă! E 2-1, iar stadionul explodează! Croitoru e „creierul” şi din gheata lui se crează panică în defensiva roş-albastră. În minutul 58, fostul stelist expediază un şut de la douăzeci de metri, însă balonul este scos de portarul bucureştean. Reghe simte pericolul şi betonează mijlocul terenului, în luptă aruncându-l şi pe tânărul Filip. Experienţa îşi spune cuvântul, scorul se îngheaţă, iar cele trei puncte sunt aruncate de stelişti în tolba pentru titlul 25! Scrie prosport.ro

BOTOŞANI: 12. Curileac, 19. Patache, 25. C. Dinu, 21. Ursu, 20. Acsinte, 17. Codoban, 10. Vaşvari, 6. Tincu, 8. Croitoru, 9. Cârjan, 80. Hadnagy

Rezerve: 22. Perianu, 2. Poverlovici, 5 Maghici, 13. Ghinga, 14. Tănase, 18. R. Radu, 24. Fulop

Antrenor: Cristi Popovici.

STEAUA: 12. Tătăruşanu, 11. Prepeliţă, 4. Szukala, 6. Gardoş, 14. Latovlevici, 55. Bourceanu, 5. Pintilii, 19. Cristea, 23. Stanciu, 80. Iancu, 25 Piovaccari

Rezerve: 1. Niţă, 8. Filip, 22. Pîrvulescu, 30. Răduţ, 33. Varela, 35. Kapetanos, 77 Popa

Stirea Urmatoare

Acțiune a polițiștilor din Dorohoi, pentru siguranța cetățenilor. Haine și țigarete Duty Free confiscate - FOTO

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.ziarebotosani.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.