Nest Dorohoi
FC Botoşani - CFR Cluj 3-1. Botoșănenii, victorie la primul meci al sezonului

Adaugat de: Ziare Botosani
Categorie : Sport

FC Botoşani a câştigat, sâmbătă, meciul disputat pe teren propriu împotriva formaţiei CFR Cluj, scor 3-1, în etapa a doua din Liga 1 de fotbal. Pentru botoşăneni a fost prima partidă disputată în această ediţie de campionat, întrucât meciul din prima etapă cu Rapid Bucureşti a fost anulat.

Au marcat: Matulevicius 40', Fulop 48', Muşat 80' / Jakolis 19'.

FC Botoşani: Iliev - Dimitrov, Plămadă, Miron, Muşat - Bordeianu, Vaşvari, Fulop - Hergheligiu (Popovici 81'), Matulevicius (Greu 87'), Astafei (M. Roman 71'). Antrenor: Leo Grozavu.

CFR Cluj: Marc - Tiago Lopes, Larie, A. Mureşan, Camora - Petrucci, Ruiz (Nouvier 57') - Jakolis, C. Lopez, Păun (Horj 57') - Bud (Guima 46'). Antrenor: Vasile Miriuţă.

Cartonaşe galbene: Iliev 22', Fulop 44', Vaşvari 52' / Petrucci 32', Camora 33', Tiago Lopes 46'.

Arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); rezervă: Cătălin Busi (Râmnicu Vâlcea).

Minutul 80: GOOOOL BOTOŞANI! Muşat vrea să centreze, dar loveşte mingea în aşa fel încât îl lobează pe Marc şi face 3-1.

Minutul 48: GOOOOL FC BOTOŞANI! Fulop înscrie superb dintr-o lovitură liberă de la 17 metri

Minutul 40: GOOOOL FC BOTOŞANI! Dimitrov centrează excelent din dreapta şi Matulevicius înscrie din faţa porţii goale

Minutul 20: GOOOL CFR CLUJ! Jakolis înscrie după o fază în care asistentul semnalizează un henţ inexistent la mijlocaşul croat, dar centralul Comănescu are inspiraţia de a lăsa jocul să continue.

FC Botoşani începe noul sezon din etapa a doua. Confruntarea din prima rundă a fost "suspendată" deoarece nu se ştia exact cu cine trebuie să joace: Rapid sau Timişoara.

De partea cealaltă, CFR Cluj a debutat cu dreptul după victoria cu Concordia Chiajna din prima partidă. Un eventual succes cu moldovenii, i-ar aduce pe ardeleni "pe zero" după ce început cu depunctare de şase puncte.

Sport: Alte articole din Botosani