Cupa Ligii: Înfrângere rușinoasă pentru FC Botoșani în deplasarea de la Chiajna

FC Botoșani a fost eliminată din optimile Cupei Ligii de formația ilfoveană Concordia Chiajna cu scorul de 3-0.

Ilfovenii au deschis scorul încă din secunda 16 a partidei prin Cristescu, Răducanu majorează diferența în minutul 82 și Purece a marcat pentru 3-0 în minutul 90+2. Botoșănenii au terminat partida în 10 jucători după ce centralul Mladinovici i-a arătat cartonașul roșu lui Raul Costin în minutul 58 la un presupus fault de ultim apărător.

Ghinion a avut și fundașul George Miron, venit din Armenia cu naționala Romaniei U21, a ajuns la Chiajna cu o oră înaintea începerii partidei, la începutul reprizei secunde a fost faultat de Răzvan Pleșca în coaste, a fost transportat la spitalcu ambulanța, doctorii dând verdictul de contuzie pulmonară.

FC Botoșani va întâlni în etapa a 10-a tot pe Concordia Chiajna, sâmbătă 12 septembrie, de la ora 18:30.

Echipele de start:

Chiajna: Matache – Bărboianu, Sîrghi, Mamele, Bucurică – Giurgiu – Serediuc, Cristescu, Purece, Lazăr – Pena
Rezerve: Iacob, Dina, Pană, Raducanu, Ciobanu, Grădinaru

FC Botoșani: Pleșca – Patache, Miron, Plămadă, Popovici – Bordeianu, Vașvari – Ivanovici, Cabrera, Neziri – Hadnagy
Rezerve: Avram, Roman, Brata, R. Costin, Dimitrov, Rusu, Batin