Alexandra, campioană internațională la vorbit în public – concurenți din 9 țări!
Sindicaliștii din învățământul botoșănean își revendică indemnizația de instalare
Membrii de sindicat afiliați la Liga Sindicatelor din Învățământ (LSI) Botoșani, care au fost angajați în primul an de activitate după terminarea studiilor începând cu anul 2009, vor primi indemnizația de instalare conform art. 23 din Legea 281/1993. Ei trebuie să depună la secretariatul unității de învățământ o cerere în dublu exemplar prin care să solicite aceasta.
Conform art. 23 din Legea 281/1993, „a încadrarea într-o unitate din altă localitate decât cea de domiciliu, în primul an după absolvirea studiilor, personalul de specialitate beneficiază de o indemnizație de instalare echivalentă cu un salariu de bază corespunzător funcției, gradului sau treptei profesionale în care urmează a fi încadrat.”
În interval de zece zile după înregistrarea cererii la secretariat, membrii vor depune la LSI Botoșani următoarele acte: împuternicire, copie dupa C.I., copie după Diploma de licență, copie după cererea înregistrată la secretariatul școlii, adeverință de la unitatea școlară, actele fiind necesare pentru deschiderea acțiunii în instanță.
Sursa: DorohoiNews.ro
Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.
NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.
Site-ul www.ziarebotosani.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.