Dosar penal pentru conducerea unui vehicul fără permis de conducere
Expoziția „Zborul...Magia Aripilor Întinse” găzduită de Memorialul Ipotești
Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii Mihai Eminescu, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Botoșani, găzduiește în perioada 28 septembrie – 26 octombrie 2025, în spațiul de vizitare al Muzeului Tematic, sala Portaluri, expoziția „Zborul...Magia Aripilor Întinse” a artistei botoșănene Ioana-Gina Poleac.
Ioana-Gina Poleac a absolvit Liceul de Artă „Ștefan Luchian” Botoșani, a studiat la secția de Artă Murală din cadrul Facultății de Arte Vizuale și Design din Iași. Tehnicile și tehnologiile necesare realizării mozaicului artistic reprezintă direcția preferată de artistă, lucrul cu materiale precum sticla glazurată și fuzionată fiind un element definitoriu creațiilor ei. Ioana-Gina Poleac a participat la numeroase expoziții colective și a obținut premii și distincții la nivel național, drumul său în lumea artei fiind într-o permanentă evoluție.
Fiind la cea de-a treia expoziție personală, artista botoșăneană transpune și ilustrează excepțional emoția zborului, a aripilor întinse către cunoaștere, către libertatea de exprimare, spre frumusețea și fragilitatea umană. Într-un alt sens, zborul poate semnifica și eliberarea lecțiilor învățate, în față având frumosul, iubirea și libertatea celui care zboară.
Lucrările sale sunt expresii ale unei transformări exprimate prin reprezentări de păsări, aripi și forme ale naturii, cu trimiteri simbolice și existențiale. Fiecare reprezintă un moment al devenirii– o întrebare, un răspuns, o emoție transformată în aripă. Zborul devine, astfel, o poveste despre curaj, despre decizii ce transformă, despre magia ce apare în diferite forme atunci când întindem aripile. Ca parte integrantă a expoziției, titlurile lucrărilor sunt sugestive și au trimitere directă spre sensurile căutate: „Regăsire”, „Pierdut în căutarea păcii”, „Din cenușă”, „Liniște”, „Emoții în zbor”, „Timiditate”, „Căutătorul de sens”, „Cu inima în cioc”, „Dincolo de realitate”, „Evoluție”, „Claritate”, „Înălțare”, „Ecou”, „Renaștere”, „Născută din lumină”, „Zbor de unul singur”, „Lecția de compasiune”, „Împreună”, „Singur”, „Încotro?”
Vernisarea expoziției va avea loc în data de 28 septembrie 2025, ora 11.00.
Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.
NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.
Site-ul www.ziarebotosani.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.