FCM Dorohoi: Înfrângere nemeritată a dorohoienilor la Bacău

FCM Dorohoi a susținut la Bacău vineri 28 octombrie un meci  împotriva celor de la CS Aerostar, meci contând pentru etapa a XI-a din Liga a III-a la fotbal. După un parcurs destul de bun, FCM Dorohoi a fost învinsă la limită de CS Aerostar Bacău cu scorul de 1-2 (1-0).

Prima repriză a debutat cu un joc destul de bun făcut de către echipa FCM Dorohoi, lucru ce s-a și concretizat pe tabela de marcaj prin golul înscris de către Mihai Marian, în minutul 30. După acest gol dorohoienii s-au dezlanțuit, însă scorul la pauză a ramas neschimbat (1-0).

A doua repriză cei de la Aerostar Bacău au intrat în teren mai motivați reușind egalarea imediat după fluierul de început și anume în minutul  47 prin golul înscris de Varea. Deși se părea că echipa dorohoiană stăpînește jocul cei care au înscris au fost tot cei de la Aerostar prin Tismanaru, în minutul 90 preluând conducerea pe tabela de marcaj.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea echipei gazdă. După aspectul meciului, un rezultat de egalitate reflecta realitatea din teren, echipa dorohoiană meritând să plece măcar cu un punct de la Bacău.

„A fost un joc frumos făcut de echipa FCM Dorohoi aici la Bacău. Deși locuiesc în Bacău sunt cu inima la Dorohoiul meu. Mă bucur că și la Dorohoi s-a gândit cineva să refacă ce a fost odată, o echipă care să ne poată reprezenta pe scena sportului românesc. Țin să felicit finanțatorul acestei echipe, domnul Victor Mihalachi, care a avut curajul și încrederea de a investi în sportul dorohoian. Doresc mult succes echipei și închei cu un mesaj pentru dorohoienii mei - Mergeți la meciuri și susțineți echipa. Numai așa poate să prindă încredere’’, a declarat în exclusivitate pentru Dorohoi News, Ovidiu M. prezent în tribună la acest meci.

Rezultatele etapei a XI-a: Rapid Suceava - Petrotub Roman 0-1, Ceahlaul II Piatra Neamt - Otelul II Galati 1-2, Aerostar - FCM Dorohoi 2-1, CSM Focsani - Sport Club Bacau 0-0, ABC Stoicescu - CSM Râmnicu Sarat 1-3, Politehnica Galati - Sporting Suceava 1-5, Cetatea Târgu Neamt - CS Panciu 1-1; CSM Pascani a stat;

Etapa urmatoare (vineri, 4 noiembrie): Otelul II Galati - Petrotub Roman, CSM Pascani - Ceahlaul II, Sport Club Bacau - Aerostar Bacau, CSM Râmnicu Sarat - CSM Focsani, Sporting Suceava - ABC Stoicescu, CS Panciu - Poli Galati, Cetatea Tg Neamt - Rapid Suceava; FCM Dorohoi sta.