Aproximativ 15 hectare de teren din Leorda afectate de un incendiu produs din imprudență

Aproximativ 15 hectare de teren din Leorda afectate de un incendiu produs din imprudență

Pompierii militari și voluntari au intervenit în seara zilei de marți, 10 marti 2026, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins vegetația uscată de pe un câmp din localitatea Leorda. Suprafața afectată, potrivit primelor estimări, este de aproximativ 15 hectare.

Intervenția a fost una dificilă, având în vedere suprafața mare afectată, vântul care suflă cu putere și întreține arderea, dar și terenul accidentat.

Salvatorii de la Detașamentul de Pompieri Botoșani și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Leorda au reușit să oprească propagarea flăcărilor către o fermă de păsări.

Incendiul a fost stins. Au ars aproximativ 15 hectare de vegetație uscată și lastariș. A fost salvată o fermă de păsări. Cauza probabilă: utilizarea focului deschis pentru igienizarea terenurilor.

Stirea anterioara

Incendiu produs la Șendriceni. Furajele depozitate pe un câmp au fost cuprinse de flăcări

Stirea Urmatoare

Două incendii de vegetație izbucnite la Vârfu Câmpului și Bălușeni

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.ziarebotosani.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.