Ministerul Educației a lansat în consultare publică modificări ale ROFUIP

Ministerul Educației a lansat în consultare publică modificări ale ROFUIP

Am lansat in consultare publică modificări ale Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar (ROFUIP), respectiv:

Modificarea articolului 106 alin. (2), pentru extinderea posibilității utilizării 💻 catalogului electronic în toate școlile care dispun de infrastructura necesară, cu respectarea prevederilor privind tipărirea, înregistrarea și arhivarea acestuia la finalul anului școlar (se elimină sintagma „unități-pilot” care folosesc catalogul electronic) și mențiunea că vor fi respectate standardele tehnice minime necesare, stabilite de reglementările în vigoare, în privința catalogului electronic. 

Modificarea articolului 112 alin (4), pentru a da posibilitatea ca mediile elevilor care participă la orele de educație fizică și sport pe o perioadă determinată să poată fi încheiate (cu minimum 2 note/calificative), indiferent de perioada în care au fost scutiți (în forma actuală, calcularea mediei este condiționată de obținerea a minimum 2 note/calificative „anterior perioadei de scutire”).

Modificarea articolului 116, alin (5), prin stabilirea obligativității de transfer la alte profiluri/specializări, dacă nu obțin minimum media 6 la disciplina principală de specialitate pentru profil/specializare, pentru :

- elevii de la clasele cu profil artistic sau sportiv;
- elevii de la clasele cu specializările muzică, coregrafie şi arta actorului;
- elevii de la clasele cu specializările arte vizuale, arte plastice, arte decorative, arhitectură, arte ambientale, design, conservare-restaurare bunuri culturale (minimum media 6 la toate disciplinele practice de specialitate);
- elevii de la clasele cu profil pedagogic (trebuie să obţină la sfârşitul anului şcolar medii anuale de cel puţin 6 la disciplinele limba şi literatura română/limba şi literatura maternă, matematică/aritmetică şi la disciplinele pedagogice de profil).

Modificările se vor aplica de anul școlar viitor. 

Documentul supus consultării publice este disponibil în linkul din comentarii.

Stirea anterioara

Apelurile telefonice care dispar complet din 7 iulie. NU vor mai putea fi efectuate. Ordin în România

Stirea Urmatoare

Nova Apaserv informează consumatorii că, în 9 localități, furnizarea apei potabile rămâne întreruptă

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.ziarebotosani.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.