Botoșăneni reținuți după ce au furat o bicicletă și mai multe telefoane mobile. Polițiștii au efectuat mai multe percheziții

Botoșăneni reținuți după ce au furat o bicicletă și mai multe telefoane mobile. Polițiștii au efectuat mai multe percheziții

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, la data de 15 iulie 2026, pe numele unui bărbat, de 66 de ani, din municipiul Botoșani cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de furt. 

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că, la data de 01 iunie 2026, în timp ce se afla pe o stradă din municipiul Botoșani ar fi sustras o bicicletă lăsată neasigurată, cauzând un prejudiciu în valoare de 1.500 de lei.

Astfel, la data de 15 iulie 2026, polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Botoșani au pus în aplicare două mandate de percheziție domiciliară la locuințele persoanei bănuite de comiterea faptei, prilej cu care a fost identificată și ridicată bicicleta.

Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Botoșani.

La data de 15 iulie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele a doi bărbați, de 37 și 45 de ani, ambii din municipiul Botoșani, cercetați pentru comiterea infracțiunilor de furt și complicitate la furt.

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că, la data de 06 iulie 2026, în timp ce se aflau în zona Piaței Centrale din municipiul Botoșani, profitând de neatenția victimei, un bărbat, de 57 de ani, din comuna Bălușeni, i-ar fi sustras acesteia telefonul mobil.

Bărbații au fost conduși la sediul poliției, în baza unor mandate de aducere, pentru audieri.

Aceștia au fost reținuți pentru 24 de ore, continuările fiind continuate sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și complicitate la furt.

În aceeași zi, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele a trei tineri, din municipiul Botoșani, cercetați pentru comiterea infracțiunilor de furt, complicitate la tentativa de furt și tentativă la furt.

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că, la data de 15 iunie 2026, în timp ce se aflau în zona Pieței Centrale din municipiul Botoșani, profitând de neatenția victimei, un bărbat, de 61 de ani, din comuna Gorbănești, i-ar fi sustras telefonul mobil, cauzându-i un prejudiciu în valoare de 600 de lei.

Astfel, la data de 15 iulie 2026, polițiștii au pus în aplicare două percheziții domiciliare la domiciliul persoanelor bănuite de comiterea faptei, prilej cu care au fost identificate mai multe bunuri care interesează cauza.

Cei trei au fost reținuți pentru 24 de ore, fiind introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.
 

Stirea anterioara

Dosar penal după ce a fost depistat la volan cu o alcoolemie de 1,15 mg/l

Stirea Urmatoare

Tânăr condamnat pentru tentativă de tâlhărie calificată, escortat la penitenciar

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.ziarebotosani.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.