FCM Dorohoi învinsă de Rapid CFR Suceava în cel de-al patrulea amical disputat în 2013

FCM Dorohoi a pierdut cel de-al patrulea meci amical disputat ieri, 19 februarie 2013, in fata celor de la Rapid CFR Suceava cu scorul de 1-0. Fostul “dorohoian” Dobos a adus victoria sucevenilor de pe Areni.

“Ceferistii” au inceput in ofensiva intalnirea, avand prima ocazie de a deschide scorul in minutul 12, cand I. Plamada a fost agatat din spate in careul advers, iar centralul sucevean Ionut Ignat a indicat penalty si cartonas rosu pentru Orasanu. Decizia nu a fost acceptata insa de oaspeti, trupa lui Vespazian Colban protestand la decizia arbitrilor.

In conditiile in care Orasanu nu a vrut nici in ruptul capului sa paraseasca terenul, brigada de arbitri a asteptat cinci minute, dupa care si-a luat jucariile si a plecat la vestiare, fluierul fiind preluat de secundul echipei botosanene, Vasile Prisaca. Dupa o noua runda de parlamentari ca in curtea scolii, Cainari si-a asezat balonul la 11 metri si a executat la misto o “scarita” oprita de portarul advers.

Odata ce si-au vazut de joc, rapidistii si-au mai creat doua ocazii clare prin Negru, a carui sut din centrul careului a fost respins de portarul oaspetilor, si Fl. Plamada, care a trimis cu capul, pe langa tinta, o minge centrata din corner. De partea cealalta, botosanenii au avut la randul lor doua sanse de a deschide scorul pe finalul primei reprize, dar executiile lui Halip si Bordeianu au trecut peste poarta lui Preda, scrie gazetasv.ro.

Unicul gol al intalnirii avea sa pice la zece minute dupa pauza, cand in urma unui duel tras la indigo, Orasanu l-a faultat din nou in interiorul suprafetei de pedeapsa pe I. Plamada si arbitrul de ocazie, Vasile Prisaca, a acordat in mod ironic penalty pentru “ceferisti”. Fostul dorohoian Marius Dobos a luat balonul si a inscris cu o executie plasata, in ciuda plonjonului lui Rohetki. In ultima jumatate de ora, gazdele puteau sa-si dubleze avantajul, dar sutul centrare trimis de Arotaritei a fost respins de sub transversala de portar, iar mai apoi Homneac a bagat mingea in ate, dar golul lui “Kgb” a fost anulat pentru un fault in atac.

Pentru al doilea an consecutiv luptătorii U20 de la Liceul Sportiv Botoșani sunt lideri incontestabili la nivel național