Instituțiile MAI marchează Ziua Internațională a Copilului printr-o serie de activități interactive

Instituțiile MAI marchează Ziua Internațională a Copilului printr-o serie de activități interactive

Instituțiile din cadrul Ministerului Afacerilor Interne – Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga”, Inspectoratul de Poliție Județean, Inspectoratul de Jandarmi Județean și Serviciul Teritorial al Poliției de Frontieră Botoșani – marchează Ziua Internațională a Copilului printr-o serie de activități interactive desfășurate în mai multe localități din județ. Copiii vor avea ocazia să descopere îndeaproape munca salvatorilor și să participe la momente educative și recreative, într-un cadru sigur, prietenos și plin de voie bună.

I.S.U BOTOȘANI

Inspectoratul pentru Situații de Urgență “Nicolae Iorga” al județului Botoșani se alătură manifestărilor organizate în municipiul Dorohoi, orășele Săveni, Darabani, Ștefănești, comunele Unțeni și Sulița, cu ocazia sărbătoririi Zilei Internaționale a Copilului.  

Astăzi, pompierii militari sunt alături de copiii din Săveni.

Duminică, 1 iunie, vor fi prezenți la Stefănești, începând cu 09:00, în parcul din centrul orașului, la Darabani, începând cu ora 12:00, pe stadionul orasului, la Școala Gimnazială Unțeni, începând  cu 14:00. Pe 2 iunie în municipiul Dorohoi începând cu ora 10:00, iar pe 6 iunie, la Sulița, începând cu ora 13:00, în  parcul de lângă primărie. 

Copiii vor avea ocazia să se întâlnească cu îndrăgitul pompier Sam, să vadă autospecialele folosite în misiuni și să participe la ateliere  interactive și trasee aplicative. Totodată, vor putea să probeze echipamentele de protecție ale salvatorilor, iar la atelierul pirotehnic vor afla cum să se comporte în cazul descoperirii munițiilor rămase neexplodate.

Adresăm tuturor invitația de a fi alături de noi la această activitate dedicată celor mici, într-un cadru educativ, interactiv și plin de voie bună.

I.P.J BOTOȘANI

Cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani vor participa la activitățile organizate în localitățile Darabani și Ștefănești, alături de cei mai tineri membri ai comunității.

Copiii vor putea vedea îndeaproape autospecialele de poliție, vor descoperi tehnica din dotare și vor avea ocazia să interacționeze cu polițiștii care le vor răspunde curiozităților și le vor vorbi despre siguranță, prietenie și încredere.

I.J.J BOTOȘANI

Cu prilejul sărbătoririi Zilei Internaționale a Copilului, jandarmii botoșăneni vor fi alături de cei mici în mai multe localități, unde vor prezenta mijloacele de intervenție din dotare, autospecialele de serviciu și exerciții de autoapărare.

Bineînțeles, nu vor lipsi îndrăgiții câini de serviciu, care își vor demonstra abilitățile dobândite prin dresaj și disciplină și vor acționa demonstrativ pentru imobilizarea unei persoane care nu se supune somațiilor jandarmilor.

De asemenea, pentru cei interesați de o carieră în Jandarmeria Română, vom avea pregătite pliante cu oferta de școlarizare pentru instituțiile militare de învățământ superior sau postliceal.

Copiii, dar și parinții acestora, ne vor putea întalini la activitățile organizate de primării, după cum urmează:

- în ziua de vineri, 30 mai, în orașul Săveni, între orele 11.00 - 12.00;
- în ziua de duminică, 01 iunie: în orașul Ștefănești (între orele 10.00 - 11.00), în orașul Darabani (între orele 12.30 - 13.30) și în comuna Lunca (între orele 15.00 - 16.00);
- în ziua de luni, 02 iunie, în municipiul Dorohoi, între orele 10.00 - 11.00.

Vă așteptăm cu drag!

S.T.P.F. BOTOȘANI

Polițiștii de frontieră din județul Botoșani se alătură manifestărilor organizate în orașul Ștefănești și în orașul Darabani, cu ocazia sărbătoririi Zilei Internaționale a Copilului.  

Duminică, 1 iunie, polițiștii de frontieră vor fi prezenți la Stefănești, începând cu 09:00, în parcul din centrul orașului, la Darabani, începând cu ora 12:00, pe stadionul orașului.

Copiii vor avea ocazia să vadă autospecialele folosite în misiuni, demonstrații cu câinii de serviciu și să participe la un atelier interactiv alături de specialiști criminaliști. Totodată, vor putea să afle de la “mascații” din cadrul poliției de frontieră informații despre activitatea lor și cum sunt folosite echipamentele tehnice în misiuni.

Stirea anterioara

Pompierii au sărbătorit copilăria alături de sute de copii, pe stadionul din Săveni

Stirea Urmatoare

Cutremur în această dimineață în județul Neamț

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.ziarebotosani.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.